Początek naszej działalności przypada na rok 1996 i wywodzi się z programu wspierania budownictwa mieszkaniowego realizowanego przez fundację CHF (Cooperative Housing Foundation). Program ten realizowany był w latach 90 –tych w całym kraju w ramach pomocy rządu amerykańskiego dla Polski.

 
 

Operatorzy AWIM (Agencji Wspierania Inicjatyw Mieszkaniowych) poza własnym przygotowaniem zawodowym, zostali przygotowani przez fundację CHF jak i CIM (Centrum Inicjatyw Mieszkaniowych – wsparcie naukowo- techniczne polskiego systemu mieszkaniowego) do organizowania małych demokratycznych spółdzielni mieszkaniowych, prowadzenia zadań inwestycyjnych oraz zarządzania powstałymi spółdzielniami. Celem tak prowadzonej działalności jest podnoszenie poziomu budownictwa mieszkaniowego. Sukces naszych realizacji tkwi w połączeniu innowacyjnych technologii, starannie dobranej lokalizacji, wysokiej jakości wykonania i wykończenia.

 
 

Uniwersytecka Spółdzielnia Mieszkaniowa, która powstała w grudniu 2015 roku jest już czwartym przedsięwzięciem mieszkaniowym realizowanym w oparciu o prywatną własność i zasady demokracji. W ciągu ostatnich 20 lat, z inicjatywy pracowników Uniwersytetu, powstały: SM Akademia, SM Akademia 2; oraz Akademicka SM, gdzie wybudowano łącznie 500 mieszkań.

Te małe, prywatne, demokratycznie zorganizowane spółdzielnie mieszkaniowe tj., spółdzielnie jednego inwestowania, są doskonałą alternatywą dla deweloperów. Spółdzielcze podejście przy budowie osiedla mieszkaniowego pozwala na budowanie mieszkań w jak najwyższym standardzie, przy jak najniższej cenie. Powód tego jest prosty - członkowie spółdzielni są jednocześnie inwestorami, Radą Nadzorczą, a także Zarządem Spółdzielni.

Uniwersytecka SM nie buduje w systemie deweloperskim, inwestycja zrealizowana została bez kredytu a celem tego przedsięwzięcia mieszkaniowego jest - budować tanio i zaspokajać zapotrzebowanie na nowe mieszkania. Oferowana przez spółdzielnię cena za 1 m2 jest znacznie niższa od dostępnych w ofertach deweloperów.